Hlavné akordy v tónine

02.04.2020 11:52

NA ZOPAKOVANIE

Stupnica- (už poznáme) je rad (zvyčajne) ôsmich tónov zoradených podľa výšky, kde medzi prvým a posledným je interval oktáva. Zvyčajne ju hráme bez prerušenia, v rovnakých dĺžkach tónov arovnakej sile.

Tónina- je  praktické využitie tónov zostupnice. Jednotlivé tóny sa môžu opakovať, alebo striedať v rôznej výške, dĺžke, alebo sile, alebo byť oddelené pomlčkami

Akord- súzvuk minimálne troch odlišných tónov. (tóny s rovnakým názvom sa počítajú len raz)  V základnom tvare sa zvyčajne (nejlepšie znie) tvoria skladaním tercií nad sebou.  (1+3, 3+5, 5+7...)

Rozložený akord- obsahuje tie isté tóny, ale sú zahrané postupne, teda netvoria súzvuk. Preto znie trochu inak.

Obrat akordu- zmena poradia tónov, prenesenie spodného tónu o oktávu vyššie- počíta sa rovnako). Vtedy vznikajú aj iné intervaly, podľa ktorých sa takto zmenený tvar akordu volá.

  • Základný tvar- Kvintakord, môže sa označiť číslom 5, (ale zvyčajne sa to nepíše)
  • Druhý tvar= Prvý obrat- Sextakord, označuje sa číslom 6
  • Tretí tvar= Druhý obrat- KvartSextakord, označuje sa číslami 6 4
  • (ďalším obratom vznikne opäť základný tvar, ale o oktávu vyššie- počíta sa rovnako)
 
HLAVNÉ AKORDY
 
Akord je možné zostrojiť od každého tónu stupnice (1+3+5, 2+4+6, 3+5+7,...)
 
 
Hlavné akordy v tónine
  • TONIKA- akord postavený (zostrojený) na 1. stupni stupnice (1+3+5)
  • DOMINANTA- akord postavený (zostrojený) na 5. stupni stupnice. Často má 4 tóny (5+7+9+11)=(5+7+2+4)
  • SUBDOMINANTA- akord postavený (zostrojený) na 4. stupni stupnice (4+6+8) =(1+4+6), pretože 8. stupeň sa volá rovnako ako 1.

Ostatné akordy (zatiaľ) označujeme iba rímskym číslom podľa stupňa stupnice, na ktorom sú zostrojené. 
 
Na určenie akordu potrebujeme zistiť všetky (alebo väčšinu) tóny, ktoré znejú spolu. 
Niekedy  sa používajú AKORDOÉ ZNAČKY, ktoré zjednodušene určia, ktorý akord treba zahrať. Napríklad na akordeóne sa to dá jedným gombíkom, na gitare sú určené kombinácie potrebných chytov. 
 
Príklad: Značka D (veľkým písmenom) označuje akord D-dur, ktorý podľa durovej stupnice s dvomi krížikmi (fis, cis) obsahuje tóny d+fis+a, Značka E je akord E dur, ktorý podľa stupnice soštyrmi krížikmi (fis, cis, gis, dis) obsahuje tóny e+gis+h. Ale značka e (malým písmenom, alebo E mi) je akord molový, ktorý podľa stupnice emol s jedným krížikom (fis) obsahuje tóny e+g+h. Podobne akord d (alebo D mi) bude podľa molovej stupnice (s jedným béčkom) obsahovať tóny d+f+a.