Ladenie

07.05.2020 13:16

Ladenie môže mať rôzne významy

  • Nastavovanie (úprava, oprava) nástroja tak, aby vydával správne tóny. Výsledkom tejto činnosti má byť ten,  že nástroj je naladený. Pred touto opravou bol rozladený.
  • Interval medzi základnými tónmi, napríklad
  • Chromatické ladenie= tóny sú uložené po poltónoch (všetky klávesové nástroje)
  • Diatonické ladenie= používa dva druhy intervalov susedných tónov (predpona DIA), celé tóny a poltóny. Napríklad heligónka, alebo iné ľudové nástroje.
  • Kvintové- interval kvinty medzi základnými tónmi (strunami). Napríklad husle (g-d1-a1-e2), viola (c-g-d1-a1), violončelo (C-G-d-a)
  • Kvartové- interval kvarty medzi základnými tónmi (strunami). Napríklad gitara (E-A-d-g-h-e1), basgitara (E1-A1-D-G), kontrabas (E1-A1-D-G)
  • Nastavenie nástroja na konkrétnu tóninu. Zvyčajne je to podmienené veľkosťou samotného nástroja, alebo zdroja jeho zvuku. Nástroj potom hrá len v tejto tónine, alebo tóninách k nej príbuzných (paralelná, dominantná, subdominantná). Napríklad
  • Gajdy (zvyčajne) v G
  • Fujara (zvyčajne) v G, ale podľa dĺžky aj v iných tóninách. Takisto aj ostatné druhy ľudových píšťal podľa dĺžky v rôznych tóninách.
  • Heligónka v rôznych tóninách, viacradové nástroje vždy v odstupe kvarty (D-G, A-D, G-C-F, B-Es-As), najčastejšie C-F.
  • Transponovanie výsledného zvuku o určitý interval oproti notovému zápisu (väčšina nástrojov však znie tak, ako sú zapísané noty). Takýto nástroj dokáže hrať v podstate vo všetkých tóninách, ale jeho zvuk sa nezhoduje s notovým zápisom. Pri spoločnej hre takýchto nástrojov musí byť notový zápis transponovaný o daný interval opačným smerom (do inej tóniny), aby vo výsledku zneli požadované tóny. Napríklad
    • C ladenie (zápis v pôvodnej tónine): Zobcová flauta (sopránová) znie o oktávu vyššie ako je notový zápis, gitara zas (naopak) o oktávu nižšie ako je notový zápis
    • B ladenie znie o veľkú sekundu nižšie ako je notový zápis (napríklad trúbka, B klarinet, sopránsaxofón). Niekedy je k veľkej sekunde pridaná oktáva nadol a nástroj tak znie o veľkú nónu nižšie(napríklad B tenorsaxofón). Pri prepise z ladenia C do B je potrebné okrem posunutia noty o veľkú sekundu vyššie (opačným smerom ako ladenie) zvýšiť predznamenanie o dva stupne (B ladenie ho posunie nazad o dva stupne nižšie)
    • Es ladenie znie o malú terciu vyššie ako notový zápis (Es klarinet), resp. presunutím o oktávu nižšie môže znieť o veľkú sextu nižšie ako notový zápis (Es altsaxofón). Pri prepise z ladenia C do Es je potrebné okrem posunutia noty o malú terciu nižšie (opačným smerom ako ladenie) zvýšiť predznamenanie o tri stupne (Es ladenie ho posunie nazad o tri stupne nižšie)
    • F ladenie znie o kvintu nižšie ako notový zápis (lesný roh). Napríklad tenorová zobcová flauta znie o kvintu nižšie ako sopránová, čo je o kvartu vyššie ako notový zápis. Pri prepise z ladenia C do F je potrebné okrem posunutia noty o čistú kvintu vyššie (opačným smerom ako ladenie) zvýšiť predznamenanie o jeden stupeň (F ladenie ho posunie nazad o stupeň nižšie)
    • Ostatné ladenia (Des, D, G, As, A, B, H)) sa používajú len zriedkavo u vybraných nástrojov často určených na konkrétny účel.
  • Ukážka partitúry nástrojov v rôznom ladení.
Flauta (ako väčšina nástrojov v ladení C) netransponuje. Znie teda tón d2.
Zobcová flauta (sopránová v ladení C) transponuje o oktávu vyššie. Znie teda tón d2, hoci zapísaný je d1. Treba si všimnúť osmičku pri kľúči- transpozícia o oktávu.
Gitara (v ladení C) transponuje o oktávu nižšie. Znie teda tón d1, aj keď zapísaný je d2. V použitom kľúči (tenorový- s osmičkou dole) je to d1.
Altsaxofón (Es ladenie) transponuje o veľkú sextu nižšie, znie teda tón d1, hoci zapísaný je h1. Navyše Es ladenie posúva predznamenanie o tri stupne nižšie, ostanú teda dva krížiky.
Tenorsaxofón (B ladenie) transponuje o veľkú nónu nižšie, znie teda tón d1, hoci zapísaný je e2. Navyše B ladenie posúva predznamenanie o dva stupne nižšie, ostanú teda dva krížiky.
Lesný rok (F ladenie) transponuje o čistú kvintu nižšie, znie teda tón d1, hoci zapísaný je a1. Navyše F ladenie posúva predznamenanie o jeden stupeň nižšie, ostanú teda dva krížiky.
Organ (v C ladení) využíva tri notové osnovy- dve pre ruky (pravá a lavá), tretia pre nohy-spoločná pre pravú aj ľavú.