Prehľad skladateľov obdobia klasicizmu

17.02.2022 15:44
Mannheimská škola – nie budova, ani inštitúcia, ale skladateľský štýl- móda, ktorá vznikla v meste Mannheim v Nemecku.
 
Jan Václav STAMIC(1717-1757) český skladateľ, huslista a dirigent. Stál pri zrode klasicizmu. Hlavný  predstaviteľ Mannheimskej školy.  Položil základ (začal uplatňovať nové pravidlá) sonátovej formy (3 časti) a symfónie (4 časťová, jej predchodcom bola baroková trojčasťová sinfonia),  Zaviedol crescendo a decrescendo.
Komponoval-
Symfónie, 
Komorné a Sólové skladby (najmä pre husle (logicky, keď bol huslista)) 
Spolu s ním tam pôsobili aj jeho synovia.  
 
František Benda a Jiří Antonín Benda.  Boli bratia (huslisti). Pôsobili v Berlíne, kde v tom čase ešte komponovali 3 časťové symfónie. V Berlíne pôsobil aj Carl Philipp Emanuel Bach (1714 - 1788), druhý najstarší syn Johanna Sebastiana Bacha, sa preslávil ako čembalista, skladateľ a pedagóg. Bol v službách pruského kniežaťa Fridricha II., ktorý o.i. obstojne hral na flaute. Známi sú aj jeho bratia Wilhelm Friedemann Bach a Johann Christian Bach. V Taliansku pôsobil Josef Mysliveček (1737-1782), rodák z Prahy, avšak Taliani ho považujú za svojho národného skladateľa. Bol veľmi populárny a prezývali ho „Božský Čech“. 
 
Za hlavných predstaviteľov (tzv. viedenského) klasicizmu sa však považujú najmä:   
 
Joseph HAYDN(1732-1809)- rakúsky skladateľ, kapelník kniežaťa Esterházyho. Typický predstaviteľ klasicistickej symfónie. Zakladateľ sláčikového kvarteta nového štýlu (ako koncertné zoskupenie). Podnikol aj dve umelecké cesty do Anglicka. Počas jednej z nich ho na jeho vlastné odporúčanie zastupoval J.N.Hummel (ktorého kvality sa dnes iba objavujú) 
Tvorba J. Haydna:
  • -104 symfónií (Vojenská, Londýnska, Oxfordská, S úderom na kotly, Prekvapenie),
  • - 83 sláčikových kvartet,
  • -Iné komorné a vokálno- inštrumentálne skladby (Oratóriá: 4 ročné obdobia, 7 slov Vykupiteľových na kríži (a hudbu z neho aj ako sláč. kvarteto)) 
Michael Haydn- mladší brat J. Haydna. Pôsobil u biskupa v Salzburgu, teda sa poznal aj s Mozartovcami. 
 
Wolfgang Amadeus MOZART(1756-1791)- rakúsky klavírista (v detstve aj huslista), ale najmä skladateľ, jeden z najlepších skladateľov všetkých čias. Už v detstve  nazývaný zázračným dieťaťom (prvú operu napísal, keď ma 12 rokov). Zo začiatku slúžil ako hudobník u biskupa v Salzburgu, potom sa stal nezávislým a do smrti žil vo Viedni. 
Komponoval skladby každého druhu- najmä:  
  • Opery-24 (Bastien a Bastienka, Cosi fan tutte, Figarova svadba,Don Giovanni, Čarovná flauta, Titus),  
  • Symfónie-41(54) (Pražská, Linecká,Jupiterská) 
  • Chrámové skladby – (Ave Verum Corpus), omše (Korunovačná, Requiem- omša za zomrelých, dokončil ju jeho žiak, lebo Mozart v čase komponovania umrel)  
  • Klavírne sonáty, 
  • Klavírne skladby (Rondo Alla Turca- Turecký pochod)  
  • Komorné skladby (Malá nočná hudba,...) 
Leopold Mozart- huslista u biskupa v Salzburgu. otec W. A. Mozarta, ktorého naučil základy všetkého, čo dosiahol a organizoval mu koncertné cesty v detstve. 
 
Ludwig van BEETHOVEN (1770-1827)- nemecký skladateľ, zavŕšiteľ viedenského klasicizmu. Žiak J. Haydna a Antonia Salieriho. Tretí z veľkej trojice Haydn- Mozart- Beethoven. Od polovice života mu slabol sluch, nakoniec ohluchol úplne (Ako hluchý napísal svoje najslávnejšie skladby). 
  • 9 symfónií (známe najmä č. 3- Eroica (Hrdinská), č. 5- Osudová, č. 6- Pastorálna a č. 9 s Ódou na radosť). 
  • okrem toho najmä klavírne skladby (Pre Elišku).
  • Klavírne koncerty(5),
  • Klavírne sonáty (Waldštejnská, Patetická, Mesačného svitu),
  • Opera Fidelio,
  • Oratórium Kristus na Olivovej hore
  • Komorné skladby. 
Antonio Salieri (1750-1825) V tom čase najslávnejší skladateľ v Rakúsko-Uhorsku. Cisársky dvorný skladateľ a učiteľ  (o.i. Beethovena a Schuberta). Žiak CH. W. Glucka. Komponoval Symfónie, Opery, Komorné skladby. Medzičasom upadol do zabudnutia, ale v súčasnosti sa opäť stáva populárnym. 
Johann Nepomuk HUMMEL(1778-1837)- rakúsky skladateľ, učiteľ hudby a klavírny virtuóz, narodil sa v Bratislave. J. Haydn ho určil za svojho nástupcu u kniežaťa Esterházyho. Vydal aj klavírnu školu, kde prvý poukázal na dôležitosť prstokladu. Jeho žiakom bol aj C. Czerny, ktorého klavírna škola (čiastočne prevzatá od Hummela) sa používa dodnes. -Klavírne skladby(sonáty, rondá, variácie), Komorné skladby, Koncerty, Kantáty, Omše. 
Christoph Willibald Gluck (1714 - 1787) (viac hereckej zložky) a Giovanni Battista Pergolesi (1710 - 1736) (komická opera) boli reformátori opernej tvorby. 
 
Na Slovensku bolo centrum hudby najmä v Bratislave, kvôli blízkosti Viedne predovšetkým u grófa Grasalkoviča (dnes prezidentský palác) a u biskupa Battányiho. Okrem príležitostných koncertov viacerých známych umelcov (Mozart, Haydn, Beethoven...) tu dlhodobo pôsobili Anton Zimmermann, Juraj Družecký a Johannes Sperger. V Kremnici pôsobil Anton Ashner, v Košiciach Franz Xaver Zomb
Z Oravy pochádzal Mikuláš Zmeškal, ktorý bol violončelista v Beethovenovom orchestri vo Viedni. Okrem toho boli aj priatelia. Známe sú najmä jeho sláčikové kvartetá.